Loading…

Facebook ka eleminuar mbi 1.5 miliardë llogari të rrejshme

  • 17/11/2018 | 22:20

Facebook ka eleminuar mbi 1.5 miliardë llogari të rrejshme

Në këtë vit Facebook ka fshirë rreth 1.5 miliardë llogari të rreme e gjithashtu 1.2 miliardë ‘spam’.


Facebooku ka zbuluar këto shifra në Raportin e Standardeve të Komunitetit.

Raporti tregon se si Facebooku është marrë me çështjet si lakuriqësia, gjuha e urrejtjes, propagandat terroriste, përmbajtjet grafike të dhunës dhe llogaritë e rrejshme.

Sipas Facebookut, shumë llogari të rrejshme janë rezultati i drejtpërdrejtë i sulmeve kibernetike.

Rrjeti më i madh në botë social është bërë më i mirë në identifikimin dhe parandalimin e përmbajtjeve të dhunës madje më përpara se njerëzit në këtë rrjet kur i kanë parë dhe i kanë raportuar. Sipas raportit të Facebookut, 95.9 për qind e përmbajtjeve të dhunës janë fshirë para se të raportoheshin.

Gjithashtu, Facebooku është nën shqyrtimin e vazhdueshëm në lidhje me propagandën e ashtuquajtur ‘lajmet e rreme’.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë