Loading…

Facebook gjobitet në shumë prej 600.000 dollarëve

  • 25/10/2018 | 11:37

Facebook gjobitet në shumë prej 600.000 dollarëve

Komisioni për Informata në Britani e ka gjobitur kompaninë gjigande, Facebook, me mbi 600.000 dollarë, për sjelljen rreth skandalit Cambridge Analytica, transmeton gazetametro.net.


Hetimi që u bë gjatë viteve 2007-2014, zbuloi se kjo platformë u lejonte punëtorve të saj të kenë akses në informatat personale të përdoruesëve të rrjetit.

Kjo gjobë është më e larta që është bërë sipas ligjit në kohën e shkeljës.

Ndërsa, sikur skandali të ndodhte pas hyrjes në fuqi të rregullave të reja të mbrojtjës së të dhënave, kjo shumë e parave do të ishte shumë më e lartë.

Ndryshe, Cambridge Analitica ka qenë rasti kur Facebook përdori të dhënat e miliona llogarive në Facebook për t’u ndihmuar përdoruesëve të votojnë Donald Trump si president të ShBA’ve./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë