Loading…

Facebook gjobitet me 125 milionë dollarë

  • 20/12/2016 | 17:25

Facebook gjobitet me 125 milionë dollarë

Rrjeti social Facebook u gjobit më 125 milionë dollarë, pasi u akuzua nga anti-trusti i Bashkimit Evropian për mashtrim rreth informatave gjatë kohës kur po merrte nën pronësi Whatsapp-in.


Facebook është akuzuar se ka mashtruar rreth informatave gjatë bartjes së Whatsapp-it nën pronësinë e tij për 19 miliardë dollarë në vitin 2014. “Komisioni ynë ka ardhur në rezultatet përfundimtare se Facebook na ka dhënë informata të pasakta ose mashtruese gjatë hetimit që i kemi bërë procesit të marrjes së Whatsapp-it nga kompania e Facebook-ut”, ka thënë shefja e anti-trustit të BE-së.

fb-eating-whatsapp

Sipas rregullatorëve të BE-së, Facebook qëllimisht ose për shkak të neglizhencës, ka ofruar informata të pasakta dhe kjo bie ndesh me rregullat e Bashkimit Evropian.

Nëse akuzat vërtetohen, Facebook-ut do t’i merren 125 milionë dollarë, që i bie një për qindëshi i qarkullimit të parave të kësaj kompanie.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë