Loading…

Faceboku gjobitet me 10 milionë euro nga BE

  • 18/05/2017 | 18:16

Faceboku gjobitet me 10 milionë euro nga BE

Bashkimi Europian ka gjobitur me 110 milionë euro Facebook-un. Shkak për këtë është bërë dhënia e informacionit të pasaktë ose të gabuar në lidhje me blerjen e shërbimit të mesazheve WhatsApp në vitin 2014.


Komisioni Europian njofton se Facebook kishte theksuar se nuk do të bënte një lidhje automatike mes përdoruesve të tij dhe WhatsApp, por 2 vjet më vonë ky rrjet social shkeli premtimin duke e mundësuar një gjë të tillë.

Mirëpo Facebook sqaron se bëhet fjalë për një gabim që nuk është bërë në mënyrë të qëllimshme.

“Komisioni ka konstatuar se, ndryshe nga deklarata e vitit 2014, mundësitë teknike për të bërë përputhjen automatike të identiteteve të përdoruesve të Facebook dhe WhatsApp kanë ekzistuar që atëherë dhe stafi i Facebook ka qenë në dijeni të kësaj ekzistence”, thekson KE.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë