Loading…

EULEX’it i zgjatet mandati në Kosovë deri në vitin 2025

  • 06/06/2023 | 14:00

EULEX’it i zgjatet mandati në Kosovë deri në vitin 2025

Misionit të Bashkimit Evropian do t’i zgjatet mandati nga ana e institucioneve të Kosovës deri në qershor të vitit 2025.


Në Gazetën Zyrtare të Bashkimit Evropian është publikuar sot vendimi e Këshillit të Bashkimit Evropian për Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë për zgjatje të mandatit, fushë veprimtarinë dhe ndarjen e buxhetit.

“Komiteti Politik dhe i Sigurisë (KPS) u pajtua që EULEX KOSOVË duhet të zgjatet deri më 14 qershor 2025. KPS-ja gjithashtu u pajtua që, përveç vazhdimit të të zbatojë detyrat e tij”

Sipas njoftimit shuma e financiare e destinuar për të mbuluar shpenzimet e EULEX në Kosovë nga data 15 qershor 2023 deri më 14 qershor 2025 do të jetë 165 310 000 euro.

tash, i mbetet presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Shefi i Politikës së Jashtme, Josep Borrell që ta formalizojnë këtë zgjatje të mandatit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë