Loading…

EULEX heq dorë nga gjykimi i Ukë Rugovës

  • 30/01/2018 | 08:36

EULEX heq dorë nga gjykimi i Ukë Rugovës

EULEX-i ka hequr dorë nga gjykimi i Ukë Rugovës, ish-ministrit të Kulturës, Astrit Haraqija dhe 18 të tjerëve, të akuzuar për krim të organizuar.


Këto ditë lënda u është dorëzuar gjyqtarëve vendorë. Bazuar në vendimin që e ka siguruar “Koha Ditore”, pas rivlerësimit të ngarkesës së punës së gjyqtarëve, EULEX-i ka vlerësuar se nuk kanë më kapacitet për të gjykuar edhe më tutje këtë rast penal, shkruan sot “Koha Ditore”.

Për pasojë, pas dy vjetësh i tërë procesi gjyqësor në skandalin me viza italiane do të kthehet në pikën fillestare.

Gjykata Themelore e Prishtinës, siç është informuar gazeta, tanimë ka caktuar një gjyqtar vendor për t’i gjykuar Rugovën dhe të tjerët.

Ndërkaq, avokatët mbrojtës të të akuzuarve kanë thënë se nuk kanë kurrfarë informate për tërheqjen e EULEX-it dhe se nuk mund ta komentojnë këtë vendim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë