Loading…

Etiopia : Dy vjet burg për personat që shkelin rregullat Anti- COVID

  • 21/11/2020 | 18:14

Etiopia : Dy vjet burg për personat që shkelin rregullat Anti- COVID

Ligji i ri lejon gjobën dhe burgimin deri në dy vjet për këdo që shkel masat anti COVID, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm në një deklaratë në faqen e saj në Facebook/  TransmetonGazeta Metro


Etiopia mund të burgosë njerëz për deri në dy vjet nëse ata shkelin qëllimisht kufizimet që synojnë të frenojnë përhapjen e Covid-19, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm. Kufizimet ndalojnë shtrëngimin e duarve, mos mbajtjen e maskës në një vend publik, uljen e më shumë se tre personave në një tavolinë ose mos mbajtjen e distancës.

“Duket sikur COVID nuk është më atje, publiku nuk po kujdeset,” shkroi të enjten Ministri i Shëndetësisë Lia Tadesse. “Kjo do të shkaktojë një rritje të mundshme të përhapjes së sëmundjes dhe mund të jetë një kërcënim për kombin.”

Etiopia, kombi i dytë më i populluar i Afrikës dhe një central elektrik rajonal, shpalli një gjendje të jashtëzakonshme në Prill për të frenuar përhapjen e pandemisë. Ajo u hoq në shtator.
Ministria e shëndetësisë ka regjistruar deri më tani 91,118 raste Covid-19, 1,384 vdekje dhe 44,506 rikuperime.

Sëmundja arriti kulmin atje në fund të gushtit. Të paktën 79 njerëz vdiqën nga Covid-19 në javën e kaluar, tha ministria e shëndetësisë, por më pak se 2% e vdekjeve janë regjistruar zyrtarisht.

Etiopia gjithashtu shtyu zgjedhjet e saj rajonale dhe parlamentare të planifikuara për në gusht për shkak të shpërthimit. Ato pritet të mbahen vitin e ardhshëm.

Afrika kryesisht nuk ka parë valën e madhe të infeksioneve dhe vdekjeve që kanë përfshirë të gjithë Evropën dhe Amerikën.

Por shumë udhëheqës afrikanë po bëjnë thirrje për vigjilencë, të shqetësuar se çdo rritje e rasteve mund të mbingarkojë sistemet e dobëta të shëndetit publik. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë