Loading…

Është marrë vendimi: Kaq do t’i paguaj dëmshpërblim tabloidi i njohur Meghan Markle

  • 06/01/2022 | 18:14

Është marrë vendimi: Kaq do t’i paguaj dëmshpërblim tabloidi i njohur Meghan Markle

Tabloidi The Mail on Sunday do t’i paguajë Dukeshës së Sussex-it vetëm 1 funt si dëmshpërblim për pushtimin e privatësisë së saj duke publikuar një letër private që ajo i kishte dërguar babait të saj.


Shuma nominale është përcaktuar në dokumentet e gjykatës që konfirmojnë gjithashtu zyrtarisht se gazeta – dhe faqja e saj simotër MailOnline – kanë pranuar humbjen dhe nuk do ta çojnë çështjen afatgjatë në një apel të Gjykatës Supreme.

Media do të paguajë gjithashtu një shumë të papërcaktuar për rastin e veçantë të shkeljes së të drejtave të autorit të Meghanit duke publikuar pjesë të mëdha të letrës, shkruan The Guardian.

Mark Stephens, një avokat mediatik, tha se zgjidhja nominale për aspektin e privatësisë sugjeroi një dobësi në atë aspekt të çështjes së Meghan: “Normalisht për atë lloj pushtimi të privatësisë do të prisnit 75,000 deri në 125,000 funte dëmshpërblim. Kjo tregon se kurimi i reputacionit të saj ishte një fushë ku ajo kishte pushtuar në mënyrë efektive privatësinë e saj”.

Botuesi i gazetës ka pranuar gjithashtu të paguajë një shumë konfidenciale si dëmshpërblim për shkeljen e të drejtave të autorit. The Mail on Sunday gjithashtu përballet me detyrimin për të mbuluar një pjesë të konsiderueshme të kostove ligjore të Meghanit, të cilat mund të jenë më shumë se një milion funte.

Dukesha kishte thënë gjithmonë se beteja e saj ligjore trevjeçare kundër Associated Newspapers, që është botuesja e The Mail on Sunday dhe faqes së internetit simotër të saj, MailOnline, ishte më shumë për parimet sesa paratë. Zëdhënësi i saj tha se fitoret e gjykatës demonstruan forcën e të dy pretendimeve dhe mjetet juridike financiare do të bazoheshin në të drejtën e Meghanit për një llogari të fitimeve të gazetës pas fitores së saj. Zëdhënësi e përshkroi pagesën si të konsiderueshme dhe tha se do të dhurohej për bamirësi.

Si pjesë e marrëveshjes gjyqësore, mediat Mail janë urdhëruar gjithashtu të shmangin zbulimin e emrave të pesë miqve të Meghanit, të cilët folën në mënyrë anonime me Revistën People për një artikull të vitit 2018 rreth familjes mbretërore. Gazeta kishte kërkuar më parë të identifikonte personat në procese gjyqësore.

Mail on Sunday dhe MailOnline u urdhëruan gjithashtu të mbanin në ballinë lajmin se kishin humbur çështjen ligjore, me gjykatën që madje specifikoi se në cilin font duhet të shfaqeshin deklaratat. Dhe mediat e lartëpërmendura zgjodhën ta bënin këtë në Boxing Day, një nga ditët më të qeta të lajmeve të vitit.

Associated Newspapers kishin argumentuar se çështja e Meghanit duhej të kishte shkuar në gjyq, por gjyqtarët përfunduan ndryshe.

Një vendim në fillim të dhjetorit tha se dukesha kishte një “pritje të arsyeshme” të privatësisë në lidhje me përmbajtjen e letrës drejtuar babait të saj, Thomas Markle.

“Ato përmbajtje ishin personale, private dhe jo çështje të interesit legjitim publik”, tha gjyqtari i apelit Sir Geoffrey Vos.

Meghan e festoi atë fitore duke bërë thirrje për një riformulim të industrisë së tabloidëve dhe foli se si ajo kishte qenë e duruar përballë “mashtrimeve, frikësimeve dhe sulmeve të llogaritura” dhe kritikoi një “industri tabloide që i kushtëzon njerëzit të jenë mizorë dhe fitimet nga gënjeshtrat dhe dhimbjen që krijojnë”.

Në atë kohë Associated Newspapers pretendonte se ishte e gatshme ta çonte çështjen në Gjykatën Supreme, por ky doli të ishte një kërcënim bosh.

Fokusi tani ka të ngjarë t’i drejtohet veprimeve të bashkëshortit të dukeshës, Princit Harry, i cili po padit si gazetën News UK të Rupert Murdoch, ashtu edhe botuesin e Daily Mirror, Reach, mbi pretendimet për hakimin e telefonit në një rast që mund të dëgjohet më vonë këtë vit në gjykatë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë