Loading…

Erdogani presion shteteve arabe: Zgjidhni mosmarrëveshjet para fundit të Ramazanit

  • 10/06/2017 | 18:36

Erdogani presion shteteve arabe: Zgjidhni mosmarrëveshjet para fundit të Ramazanit

Presidenti turk, Rexhep taip Erdogan, i tha Ministrisë së Jashtme të Bahrejnit se mosmarrëveshja midis Katarit dhe shteteve të tjera arabe duhet të zgjidhet deri në fund të muajit të shenjtë të Ramazanit, ka treguar Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu.


Cavusoglu tha se Turqia do të vazhdojë përpjekjet e saj për të zgjidhur mosmarrëveshjen mes Katarit dhe shteteve të Gjirit Persik.

Ai tha gjithashtu se baza ushtarake e Turqisë në Katar, në të cilën Erdogan miratoi legjislacionin për vendosjen e trupave turke, kishte për qëllim të kontribuonte në sigurinë e të gjithë rajonit të Gjirit.

Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), Bahrejni dhe Egjipti ndërprenë marrëdhëniet me Katarin të hënën, duke e akuzuar atë për mbështetjen e militantëve islamikë dhe armiqve të tyre Iran./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë