Loading…

Erdogan: Armenia kërcënim për paqen, populli turk qëndron pranë atij azerbajxhanas

  • 27/09/2020 | 17:04

Erdogan: Armenia kërcënim për paqen, populli turk qëndron pranë atij azerbajxhanas

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e karakterizoi Armeninë si kërcënimin më të madh për paqen në rajon për shkak të konflikteve armene dhe azerbajxhanase në rajonin e Nagorno-Karabakut.


“Komuniteti ndërkombëtar, i cili nuk mund të japë përgjigjen e nevojshme ndaj agresionit provokues të Armenisë, po tregon edhe një herë standardet e tij të dyfishta,” shkroi Erdogan në Twitter, duke shtuar se Turqia do të “vazhdonte gjithnjë e më shumë” solidaritetin e saj me Baku.

Ai gjithashtu i bëri thirrje popullit armen të marrë kontrollin e së ardhmes së tij kundër “udhëheqjes që po i tërheq ata në katastrofë dhe atyre që e përdorin atë udhëheqje si kukulla”.

“Populli turk është sot, si gjithmonë, me të gjitha mjetet në dispozicion, së bashku me vëllezërit e tyre Azerbajxhanas,” tha Erdogan në një mesazh të postuar në Twitter.

Presidenti turk gjithashtu tha se bashkësia ndërkombëtare tregon edhe një herë se ajo ka standarde të dyfishta, dhe në shembullin e një përgjigje joadekuate ndaj agresionit provokues të Armenisë.

“Treshja e Minskut, e cila është sjellë pa kujdes për gati 30 vjet, fatkeqësisht është larg nga të vepruarit në drejtim të zgjidhjes së problemit,” tha Erdogan.

Erdogan deklaroi se foli në telefon sot me kolegun e tij azerbajxhanas Ilham Aliyev dhe se ai u bind edhe një herë për qëndrimin e tij të vendosur dhe të vendosur. Ai shtoi se në bisedë përsëriti se Turqia do të vazhdojë të mbështesë Azerbajxhanin me parullën “një popull, dy shtete”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë