Loading…

Ende nuk ështe hapur tenderi për targat

  • 01/12/2016 | 17:55

Ende nuk ështe hapur tenderi për targat

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës, ende nuk ka hapur tender për targat e makinave me regjistrim të Kosovës, që do të mundësonte fillimin e zbatimit të marrëveshjes së arritur në Bruksel për qarkullimin e lirë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kjo është përgjigja e Ministrisë përmes postës elektronike për Radion Evropa e Lirë, megjithëse nuk ka specifikuar arsyet apo ngecjet e procesit të pajisjes së makinave me letrat ngjitëse që do të hiqte përdorimin e targave “prova” nga qarkullimi.

Për Radion Evropa e Lirë, ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka thënë se  më 15 nëntor ka kaluar afati për zbatimin e marrëveshjes reciproke, por këto zvarritje , po ndodhin për shkak të vonesave administrative të institucioneve të Kosovës

Vonesat janë nga ana jonë, për shkak se ende po vazhdojnë procedurat administrative që lidhen më prodhimin e letrës ngjitëse. Pra, janë procedurat tenderuese e të tjera. Secili që punon në administratën publike e di se sa marrin kohë. Pra, për shkak të vonesave administrative nga pala e Kosovës ende nuk ka filluar zbatimi, kurse pala serbe është gati“.

Në momentin kur autoritetet kompetente t’i përfundojnë këto procedura, Qeveria e Kosovës, thotë Tahiri do ta njoftojë Bashkimin Evropian dhe pastaj do të caktohet një datë për fillimin e zbatimit të marrëveshjes.

Ndërkohë, Arton Demhasaj, nga Organizata joqeveritare “Çohu”, ka thënë se kjo është papërgjegjësi politike dhe administrative e Ministrisë se Punëve të Brendshme.

“Kjo është përgjegjësi e ministrisë në këtë aspekt, për shkak se Ministria e Punëve të Brendshme po dështon në proceset tenderuese që kanë të bëjnë me targat”.

“Deri tash kemi parë qe Ministria ka dështuar disa herë për të dhënë tenderin për targat brenda vendit, kurse tashmë është hera e dytë që po dështon edhe për letrat ngjitëse që duhet të jepen për targat për zbatim të marrëveshjes që është arritur në mes Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Demhasaj.

Prishtina dhe Beogradi, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel, në muajin shtator kanë arritur marrëveshje për reciprocitet të plotë për targat e veturave në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë