Loading…

Ekspozitë me rroba të vjetruara të Princeshës Diana

  • 22/02/2017 | 16:31

Ekspozitë me rroba të vjetruara të Princeshës Diana

Është hapur ekspozita me rrobat e ish-gruas së Princit Charles, Princesha Diana. Veshje këto që i ka përdorur deri në vitin 1997.


Kjo ekspozitë është hapur në Londër, në Kensington Palace, ku Princesha Diana ka qëndruar për më shumë se 15 vjet, dhe  quhet “Diana, historia e saj e modës”.

An evening dress by Catherine Walker and worn by Diana, Princess of Wales in 1987 on an official visit to Germany on display during a media preview of an exhibition of 25 dresses and outfits worn by Diana entitled "Diana: Her Fashion Story" at Kensington Palace in London, Wednesday, Feb. 22, 2017. (AP Photo/Alastair Grant)

Fustan i punuar nga Catherine Walker për Princeshën  Diana, gjatë një vizite në Gjermani në vitin 1987.

A dress by the designer Gianni Versace, and worn by Britain's Diana, Princess of Wales at her Harper's Bazaar photo-shoot, is pictured during a press preview of the forthcoming exhibition entitled "Diana: Her Fashion Story", at Kensington Palace in London on February 22, 2017. Glittering gowns, elegant suits and bold mini-dresses worn by the late Princess Diana will go on show from Friday on the 20th anniversary of her death in a unique exhibition charting her style reign. "Diana: Her Fashion Story" follows her evolution from the demure outfits of her first public appearances to the glamourous gowns of her later life and is being hosted in Kensington Palace, her London residence. / AFP PHOTO / Daniel LEAL-OLIVAS

Fustan i dizajnuar nga  Gianni Versace për Princeshën Diana.

 

A burgundy silk velvet evening dress by Catherine walker and worn by Diana, Princess of Wales in 1990 at a film premier and on an official visit to South Korea in 1992, is on display during a media preview of an exhibition of 25 dresses and outfits worn by Diana entitled "Diana: Her Fashion Story" at Kensington Palace in London, Wednesday, Feb. 22, 2017. (AP Photo/Alastair Grant)

Me dizajn nga Catherine Walker, viti 1990

An evening dress by Catherine Walker of white silk crepe embroidered with sequins and worn by Diana, Princess of Wales on an official visit to South Africa in 1986 on display during a media preview of an exhibition of 25 dresses and outfits worn by Diana entitled "Diana: Her Fashion Story" at Kensington Palace in London, Wednesday, Feb. 22, 2017. (AP Photo/Alastair Grant)

Viti 1986, gjatë një vizite në Afrikën e Jugut, e dizajnuar nga Catherine Walker.

London,Velika Britanija 22- februar 2017:Izložba odjeće, koju je bivša supruga princa Charlesa princeza Diana nosila od ulaska u kraljevski dvor do smrti 1997. godine, otvorena je danas u Londonu   ( Kate Green - Anadolu Agency )

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë