Loading…

Ekspozitë me kujtime nga jeta e Gjelosh Gjokajt në Gjermani

  • 23/01/2017 | 20:20

Ekspozitë me kujtime nga jeta e Gjelosh Gjokajt në Gjermani

Në Galerinë “Schröder” të Augsburgut u hap ekspozita përkujtuese nga miqtë artistë të Gjelosh Gjokajt


Kjo ekspozitë do të ketë kujtime nga jeta e Gjelosh Gjokajt.Veprat e ekspozuara janë kryesisht nga koleksionet tona, miq të Gjeloshit. ka bërë të ditur miku i tij Halil Kqiku

16142214_10206491831653640_509954330261431112_n

Kjo ekspozitë është e hapur deri më 13. 03.2017

16114066_10206491833653690_8572868284040853352_n

Gjelosh Gjokaj ka lindur në vitin 1933 në Milesh, lokalitet i Tuzit në Mal të Z. Në Beograd ka kryer  Shkollën e Mesme të Artit dhe më pas, studimet e larta në Akademinë e Artit, është diplouar më 1963. Në vitet 1964-1969 themeloi degën e grafikës në Shkollën e Lartë Pedagogjike të Prishtinës. Nga viti 1969 deri më 1983, punoi dhe jetoi në Romë, ndërsa prej 1983 ka jetuar në Augsburg, Gjermani. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë