Loading…

Eksperti britanik: Dramës po i vjen fundi, veriu i Kosovës ka vetëm një skenar

  • 17/10/2021 | 14:32

Eksperti britanik: Dramës po i vjen fundi, veriu i Kosovës ka vetëm një skenar

Drama dy-dekadëshe në Kosovë po shkon drejt momentit të saj të shumëpritur të së vërtetës, beson Timothy Less, bashkëpunëtor i Demostat nga Universiteti i Cambridgeit. Sidoqoftë, ai nuk e përjashton mundësinë ekstreme që forcat shqiptare të Kosovës, si dhe ushtria serbe, të përpiqen të vendosin kontroll mbi veriun e Kosovës në të ardhmen e parashikueshme.


Less beson se kjo do ta përmbyste gjithashtu debatin për të ardhmen e Kosovës, sepse “statusi i serbëve në Jug do të fillojë të konsiderohet, i cili pa dyshim do ta lidhë Serbinë me statusin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës”.

Ai parashikon që çështja e së ardhmes së Kosovës ndoshta do të marrë një dimension më të gjerë, “sepse kriza në Bosnjë po rritet paralelisht, ku serbët po përpiqen për shpërbërjen përfundimtare të shtetit dhe këto dy drama sigurisht që do të lidhen”.

“Në çdo rast, nëse Serbia e kërcënon Kosovën, dhe vëzhguesit e jashtëm nuk e mbështesin Kosovën, është pothuajse e sigurt që Kosova do t’i afrohet Shqipërisë, në mënyrë që të fitojë mbështetje dhe siguri, gjë që do ta bëjë bashkimin edhe më të sigurt”, shpjegoi Less.

Sidoqoftë, sipas parashikimit të guximshëm të Less, faza tjetër në zgjidhjen e problemeve mes Kosovës dhe Serbisë ndoshta do të përcaktohet me forcë, “së pari nga Kosova, dhe më pas nga Serbia, në mënyrë që Serbia”.

“Do të jetë një zhvillim dramatik i situatës, por është logjike që është skenari i vetëm që mbetet, nëse shqiptarët nuk e duan status-quo-në ose formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, dhe Serbia refuzon idenë e integrimit të veriut në pjesën tjetër të Kosovës”, tha Less, transmeton N1.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë