Loading…

Ekspertët: SHBA’të do ta dinin nëse Rusia po përgatiste një sulm bërthamor

  • 01/10/2022 | 12:02

Ekspertët: SHBA’të do ta dinin nëse Rusia po përgatiste një sulm bërthamor

Shtetet e Bashkuara do ta dinin se nëse Rusia po përgatit një sulm bërthamor ndaj Ukrainës kështu thanë ekspertët e armëve bërthamore, transmeton Gazeta Metro.


Vendimi i Moskës për të aneksuar katër rajone pjesërisht të okupuara të Ukrainës potencialisht do të thotë se Rusia mund të konsiderojë një përgjigje bërthamore ndaj sulmeve në territorin që pretendon.

Presidenti rus Vladimir Putin ka hapur mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore nëse kërcënohet “integriteti territorial” ose mbijetesa e Rusisë.

Vendimi i Moskës të premten për të aneksuar katër rajone pjesërisht të okupuara të Ukrainës potencialisht do të thotë se Rusia mund të konsiderojë një përgjigje bërthamore ndaj sulmeve në territorin që pretendon.

Nëse një përshkallëzim i tillë do të materializohej, ai ka të ngjarë të ishte në formën e një arme bërthamore më të vogël taktike, ndoshta të lëshuar në një raketë balistike Iskander me rreze të shkurtër veprimi, sipas ekspertëve.

Ndërkohë që analistët ushtarakë po minimizojnë kërcënimet e Moskës tani për tani, dhe zyrtarët amerikanë thonë se nuk kanë parë ndonjë aktivitet që do të tregonte plane të tilla, shërbimet perëndimore të mbrojtjes dhe inteligjencës po monitorojnë nga afër nëse do të shfaqen kërcënime reale atomike.

Ku janë bombat?

Përgatitjet për një sulm do të ishin të dukshme, tha për AFP Pavel Podvig, një studiues i lartë në Institutin e OKB-së për Çarmatimin në Gjenevë.

Raporti i institutit për vitin 2017 tregon 47 objekte magazinimi bërthamor në të gjithë Rusinë, 12 objekte kombëtare dhe 35 baza.

Ata monitorohen vazhdimisht nga inteligjenca dhe satelitët ushtarakë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve të tjera.

Ato madje mund të shikohen nga afër nga satelitët komercialë, siç tregohet nga shumë imazhe të përditësuara rregullisht të aktivitetit në objektet bërthamore të Koresë së Veriut.

Podvig thotë se Rusia ka vendosur kokat e saj bërthamore strategjike ose me rreze të gjatë veprimi në terren, në raketa, bombarduese dhe në nëndetëse.

Por armët e sajë bërthamore jostrategjike ose taktike, që numërojnë deri në 2,000, janë të ruajtura, jo të montuara në automjete si Iskander, sipas Podvig.

“Nuk ka Iskander që fluturojnë me koka bërthamore. Armët janë në magazinë”, tha ai.

Si do ta dimë?

“Jam i bindur se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të shohin çdo përgatitje ruse për të përdorur armë bërthamore,” tha Mark Cancian, një ish-zyrtar në Departamentin e Mbrojtjes dhe Energjisë të SHBA-së, i cili ka punuar në çështjet e armëve bërthamore.

“Armët duhet të dalin nga magazinimi, njësitë e përfshira duhet të alarmohen dhe rusët gjithashtu mund të lajmërojnë forcat e tyre strategjike bërthamore,” i tha AFP Cancian, nga Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington.

Ai tha se kjo do të shihet edhe nga përgatitjet ndoshta të dukshme të forcave tokësore ruse, lëshimi i pajisjeve mbrojtëse dhe udhëzimet se si të operohet në një mjedis bërthamor.

Gjithçka do të shihej”, theksoi ai.

Podvig tha se Moska, ashtu si Uashingtoni, ka pranuar për dekada nevojën për menaxhim të disiplinuar të kokave të saj bërthamore dhe se sistemi është mjaft i fortë dhe i dukshëm.

“Ne mund të jemi absolutisht të sigurt se nuk ka objekte të fshehura,” tha ai.

“Armët bërthamore kanë nevojë për një strukturë të caktuar, njerëz të trajnuar dhe mirëmbajtje. Ju nuk mund ta bëni këtë në një vend të rastësishëm.”

“Ju ndoshta mund të kontrabandoni disa bomba nga magazina pa u zbuluar,” tha ai.

Por kjo ka rreziqe, duke përfshirë provokimin e një sulmi parandalues ​​nga Perëndimi.

“Rusët nuk do të ishin kurrë të sigurt nëse nuk do të zbuloheshin. Kjo do të ishte kumor”, tha Podvig.

Për më tepër, shtoi ai, ka më shumë gjasa që Rusia do të donte që Perëndimi t’i shihte përgatitjet e saj si një paralajmërim, shkruan AJB.

“Do të ishte një hap i përshkallëzimit (dhe) Rusia do të donte që ai të ishte i dukshëm”, tha Podvig.

Duke paralajmëruar botën

Shtetet e Bashkuara kishin paralajmëruar për javë të tëra përpara pushtimit të Rusisë më 24 shkurt se Rusia synonte të sulmonte Ukrainën, duke kërkuar të përgatiste Kievin dhe aleatët e tij, dhe ndoshta të ndalonte Moskën të vepronte.

A do ta paralajmëronte Uashingtoni hapur botën nëse zbulonte se Rusia po planifikonte një sulm bërthamor?

Kjo mund të shkaktojë panik të paparë, jo vetëm në Ukrainë, por edhe në zona të tjera që mund të preken nga shiu radioaktiv.

Një alarm i tillë mund të bëhet global nëse njerëzit prisnin një luftë bërthamore transkontinentale.

Shtetet e Bashkuara pothuajse me siguri do të alarmojnë aleatët dhe fuqitë e tjera, duke përfshirë Kinën dhe Indinë, duke shpresuar të bëjnë presion ndaj Moskës që të tërhiqet ose të përballet me izolimin ndërkombëtar.

Uashingtoni ndoshta do të konsideronte lëshimin e paralajmërimeve publike të dobishme për rritjen e presionit ndaj Rusisë, beson Podvig.

“Strategjia duhet të bazohet në izolim. Mesazhi i papranueshmërisë duhet të përforcohet, se është krim”, tha ai./gazetametro.net

 

 

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë