Loading…

Ekspertët: Ky pozicion gjumi mund t’ju plakë para kohe

  • 18/05/2022 | 15:10

Ekspertët: Ky pozicion gjumi mund t’ju plakë para kohe

A keni menduar ndonjëherë se pozicioni në të cilin flini gjatë natës mund të ndikojë në cilësinë e jetës tuaj? Sipas ekspertëve, përveç orëve të rregullta të gjumit, mënyra se si qëndroni shtrirë në shtrat ndikon në shumë faktorë, nga shëndeti i trupit tek bukuria.


Pozicioni juaj i gjumit ndikon ndjeshëm dhe në rrudhat që shfaqen. Dr. Beth Goldstein thotë: “Lloji më i zakonshëm i rrudhave janë rrudhat dinamike të shkaktuara nga tërheqja e muskujve me lëvizje të përsëritura, por rrudhat e gjumit funksionojnë me një mekanizëm tjetër.”

Goldstein shprehet se rrudhat shfaqen sepse fytyra shtypet pas jastëkut. Shtrirja me fytyrë poshtë ushtron presion në lëkurë. Edhe pse lëkura, e cila ka kolagjen të lartë kur është e re, eliminon efektin e këtij presioni në një kohë të shkurtër, gjumi në një pozicion të tillë ndërsa rriteni shkakton rrudha.

Përveç shëndetit të lëkurës, duhet të gjeni pozicionin tuaj ideal të gjumit për të mos vuajtur nga dhimbjet e shpinës dhe belit dhe për të mos shkaktuar çrregullime të qëndrimit. Pozicioni i duhur i gjumit sigurisht që mund të ndryshojë nga personi në person.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë