Loading…

Ekspertët këshillojnë heqjen e testit të zhvlerësuar të maturës

  • 08/05/2017 | 08:30

Ekspertët këshillojnë heqjen e testit të zhvlerësuar të maturës

Rreth 31 mijë maturantë pritet t’i nënshtrohen këtë vit provimit shtetëror të maturës, prej tyre 26 mijë që janë të këtij viti dhe 6 mijë që kanë mbetur nga vitet e kaluara.


Ministria e Arsimit, e Shkencës dhe e Teknologjisë (MASHT) ka konfirmuar se janë në fazën finale të organizimit të provimit shtetëror, ku pjesa e parë e testit pritet të mbahet më 10 qershor, kurse pjesa e dytë më 24 qershor, shkruan sot Koha Ditore.

Ndonëse MASHT-i thotë se ka marrë të gjitha masat që procesi të realizohet sa më mirë, skeptik rreth kësaj, shprehen njohës të çështjeve të arsimit dhe anëtar të Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport.

Ata madje kanë kritikuar edhe Ligjin për provimin e maturës shtetërore të nxjerrë në vitin 2015. Ky ligj ka paraparë që pragu i kalueshmërisë në provimin e maturës shtetërore të jetë 40%.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë