Loading…

Ekspertët e ekonomisë: Qeveria me ide futuristike, e paaftë për reforma

  • 24/03/2023 | 23:47

Ekspertët e ekonomisë: Qeveria me ide futuristike, e paaftë për reforma

Në emisionin EURO n’7 në T7, u diskutua qeverisja dy vjeçare e kryeministrit Albin Kurti. Profesorë universitar dhe ekspertë të ekonomisë thonë se në horizont nuk po shihet asnjë lëvizje apo reformë e cila do të ndikonte në rritjen ekonomike.


Sipas tyre, pika më e dobët e kësaj qeverie është ekonomia. Ata thonë se opozita duhet që të merret kryesisht me këtë temë e jo me tema të dialogut.

Profesori Florin Aliu thotë se rritja e deritanishme ekonomike nuk e ul papunësinë.

“Rrritja ekonomike duhet të jetë mbi 7% që të shihet ndikimi në uljen e papunësisë.”

Sipas tij, duhen urgjentisht reforma në ekonomi, që qeveria të ofroj profesionistë për bashkëpunim, të hiqet nga agjenda Fondi Sovran e Banka Zhvillimore.

Ai po ashtu, duke iu referuar aseteve publike, ka thënë se duhet të shiten “rrangallat e Jugosallavisë” që nuk shërbejnë asgjë, ngase, sipas tij, nuk duhet të jetë qëllim i qeverisë që të menaxhojë biznese.

Në anën tjetër, sipas profesor Ujkan Bajra, opozita po tregohet e dobët karshi debatit me qeverinë dhe se nuk po shihen alternativa.

“Në horizont nuk duket asgjë që është duke u ndërmarr që do të prodhonte një zhvillim të qëndrueshëm ekonomik me tendencë të rritjes dhe në mungesë të politikave zhvillomore kemi këtë gjendje”, ka thënë mes tjerash profesor Bajra.

Premtimet e qeverisë sipas tyre në këto vjet më shumë mbetën vetëm dëshira futuristike sesa projekte që mund të realizohen.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë