Loading…

Ekspertët bëjnë të ditur: Këto janë racat më të rrezikshme të qenve

  • 08/06/2023 | 12:10

Ekspertët bëjnë të ditur: Këto janë racat më të rrezikshme të qenve

Përcaktimi i racave më të rrezikshme të qenve shpesh bazohet në analizimin e të dhënave për sulmet fatale gjatë një periudhe kohore, transmeton Gazeta Metro.


Ndërsa është e rëndësishme t’i qaseni vlerësimeve të tilla me kujdes, duke marrë parasysh faktorë si agresioni dhe dëmi i mundshëm.

Këtu është një përmbledhje e shkurtër e racave të qenve që janë shoqëruar me një rrezik më të lartë për të shkaktuar dëm te njerëzit bazuar në të dhënat e disponueshme.

1. Pit Bull:

Pitbullët janë të njohur për shkallën e lartë të sulmeve fatale dhe kanë qenë përgjegjës për shumicën e vdekjeve nga sulmet e qenve në Shtetet e Bashkuara.

2. Rottweiler:

Me trupat e tyre të mëdhenj dhe natyrën mbrojtëse, Rottweiler-ët mund të jenë të rrezikshëm kur ndjejnë se pronarët ose territori i tyre është i kërcënuar, siç raporton AZ Animals.

3. Pastori gjerman:

German Shepherd ose ‘qentë e policisë’, të përdorur zakonisht në punën policore dhe ushtarake, posedojnë agresion dhe territorialitet që mund të rezultojë në sulme vdekjeprurëse.

4. Husky siberian:

Husky, me natyrën e tyre të pavarur dhe instinktet e gjahut, dihet se shfaqin agresion dhe sulmojnë fëmijët dhe të rriturit.

5. Doberman Pinscher:

Të edukuar si qen roje, Dobermanët kanë një reputacion për frikësimin dhe agresionin, të aftë për të shkaktuar lëndime serioze.

6. Bullmastiff:

Edhe pse relativisht të rralla, sulmet nga Bullmastiff mund të jenë të rënda për shkak të madhësisë së tyre të madhe dhe natyrës territoriale.

Kuptimi i rrezikut është shumë i rëndësishëm në jetën tuaj të përditshme, por mos u mundoni të jeni shumë të frikësuar, në fund të fundit, qentë mund të jenë miku juaj më i mirë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë