Loading…

Ekonomia evropiane rritet vetëm me 0.5 përqind

  • 17/05/2017 | 08:57

Ekonomia evropiane rritet vetëm me 0.5 përqind

Prodhimi i Brendshëm Bruto i Eurozonës dhe Bashkimit Europian u zgjerua me 0.5 për qind nga tremujori në tremujor, njoftoi të martën agjencia e statistikave e BE-së, Eurostat.


Konkluzionet e së martës erdhën pas daljes së të dhënave të reja ekonomike të disa shteteve anëtare, përfshirë Italinë, PBB-ja e të cilës u rrit me 0.2 për qind në tremujorin e parë, më pak se Franca dhe Mbretëria e Bashkuar të cilat njohën një rritje prej 0.3 për qind.

Ekonomia e parë e bllokut, Gjermania, raportoi një rritje në tremujor prej 0.6 për qind.

Në baza vjetore, Prodhimi i Brendshëm Bruto i eurozonës u rrit me 1.7 për qind në tremujorin e parë, duke dëshmuar se rimëkëmbja e bllokut fitoi vrull dhe tejkaloi Shtetet e Bashkuara, ku rritja e tremujorit të parë shënoi nivelin më të dobët në tre vjet, prej vetëm 0.7 për qind.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë