Loading…

‘Eh sikur’, Mustafa ia kujton Kurtit: Kompania gjermane Bilfinger nuk ka ofruar asgjë më shumë sesa 15-20 faqe për ndërtimin e Kosova A

  • 24/01/2022 | 14:55

‘Eh sikur’, Mustafa ia kujton Kurtit: Kompania gjermane Bilfinger nuk ka ofruar asgjë më shumë sesa 15-20 faqe për ndërtimin e Kosova A

Ish kryetari i LDK’së Isa Mustafa, ka reaguar ndaj kryeministrit Albin Kurti, në lidhje me ‘’vajtimin’’ që ai bëri për kompaninë gjermane Bilfinger, duke thënë se po të realizohej projekti i saj në vend atëherë nuk do kishte probleme kaq të mëdha me energjinë, shkruan Gazeta Metro.


Mustafa, përmes një postimi në Facebook, tha se kompania gjermane Bilfinger nuk ka ofruar asgjë më shumë sesa 15-20 faqe PoëerPoint.

Dhe kjo sipas tij është e vërteta për zhurmën që po bëhet për investimet e saj në rindërtimin e Kosova A.

‘’ Është e vërtetë se në takimin tim, si Kryeministër me Kancelaren Merkel, më 30 qershor 2015, ndër çështjet e rëndësishme shtroi edhe rindërtimin e Kosova A përmes firmës Bilfinger. Unë shpreha gatishmërinë e plotë ta zhvillojmë këtë projekt. Me angazhimin e Kancelares, të njëjtën ditë , në orët e mbrëmjes, kemi organizuar takim me përfaqësuesit e Bilfinger në Berlin. Kemi kërkuar ta konkretizojnë propozimin e tyre, koston e investimit, kapacitetin dhe burimet e financimit’’, shkroi Mustafa.

Ai tha se përfaqësuesit e kësaj kompanie u zotuan se do i informonin brenda 15 ditësh por kjo nuk ndodhi.

‘’ Duke pasur parasysh lidhjet ekonomike me Gjermaninë dhe teknologjinë gjermane në gjenerimin e energjisë elektrikenë Kosovë, ne kemi qenë të interesuar që projektin ta realizojmë së bashku me ta, por kompania Bilfinger është treguar krejtësisht e painteresuar. Krahas kësaj ne kemi vazhduar me Kosovën e Re’’, përfundoi Mustafa.

Kujtojmë se kryeministri Kurti sot në kuvend përmendi sërish këtë kompani duke thënë se ajo ishte vetëm si ide, dhe nuk mundi të ofrohej si projekt pasi nuk u pranua si ide.

Postimi i plotë:

Kompania gjermane Bilfinger nuk ka ofruar asgjë më shumë sesa 15-20 faqe PowerPoint. Kjo është krejt e vërteta për këtë firmë dhe zhurmën që po bëhet për investimet e saj në rindërtimin e Kosova A e që po vazhdojnë edhe sot në Kuvend.
Është e vërtetë se në takimin tim, si Kryeministër me Kancelaren Merkel, më 30 qershor 2015, ndër çështjet e rëndësishme shtroi edhe rindërtimin e Kosova A përmes firmës Bilfinger. Unë shpreha gatishmërinë e plotë ta zhvillojmë këtë projekt. Me angazhimin e Kancelares, të njëjtën ditë , në orët e mbrëmjes, kemi organizuar takim me përfaqësuesit e Bilfinger në Berlin. Kemi kërkuar ta konkretizojnë propozimin e tyre, koston e investimit, kapacitetin dhe burimet e financimit. Përfaqësuesit e Belfinger u zotuan se do të na informojnë brenda 15 ditëve, por nuk na kanë informuar asnjëherë edhe përkundër insistimit të vazhdueshëm të kabinetit tim.
Duke pasur parasysh lidhjet ekonomike me Gjermaninë dhe teknologjinë gjermane në gjenerimin e energjisë elektrikenë Kosovë, ne kemi qenë të interesuar që projektin ta realizojmë së bashku me ta, por kompania Bilfinger është treguar krejtësisht e painteresuar. Krahas kësaj ne kemi vazhduar me Kosovën e Re./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë