Loading…

Edi Rama s’kursehet: Ky Bashkimi Evropian për keqardhje

  • 23/06/2022 | 15:41

Edi Rama s’kursehet: Ky Bashkimi Evropian për keqardhje

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në konferencën për shtyp e përbashkët për shtyp me dy liderët e tjerë ballkanas pas takimit në Samitin e BE’së ishte më therës dhe i paparëmbajtur në kritika daj bllokut evropian, shkruan Gazeta Metro.


Kryeministri shqiptar Rama nuk e kurseu aspak pezmin ndaj Bashkimit Evropian dhe doli i ashpër në konferencë për shtyp. S’kishte mëdyshje se kë fajëson për dështimin e fundit të çeljes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

“Më lejoni të shpreh trishtimin tim për Bashkimin Evropian. Më vjen keq për ta dhe shpresoj qe ne mund t’iu ndihmojmë.”

Sarkazmin nuk e ndali lideri shqiptar edhe kur nisi të shpjegoj si kishte rrjedhur takimi dhe përfundimi i tij.

“Provova të them gjëra të caktuara në takim të cilat do i ndaj me ju disa prej tyre pasi nuk dua që të zgjasim aq sa në takim. Charles Michel na tha se kemi 3 minuta, unë ia ktheva se 30 sekonda do mjaftonin sikur ata të kishin përmbushur premtimet. Po nuk i realizuan.”

Kryeministri shqiptar Rama ka qenë shumë i zëshëm në kritikat e tij ndaj BE’së pas dështimit të çeljes së negociatave edhe gjatë muajit qershor./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë