Loading…

Edhe Vjosa Osmani jep ide për përmirësimin e ajrit

  • 28/01/2018 | 16:51

Edhe Vjosa Osmani jep ide për përmirësimin e ajrit

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës është shprehur e brengosur me cilësine e ajrit në Prishtinë, sipas të cilës Kuvendi duhet të veproje me urgjencë.


Osmani ka thënë se Kuvendi duhet ta obligojë qeverinë për t’i bërë dy hapa që, sipas saj, do të ndikonin në zvogëlimin e nivelit të ndotjes, shkruan gazetametro.net.

‘Kuvendi i Kosovës në seancën e rradhës duhet të veprojë urgjentisht dhe të obligojë Qeverinë që: 1. Brenda 1 jave të sjellë Ligjin e ri i cili paraqet masat e reja që do të ndikojnë në zvogëlimin e nivelit të ndotjes; 2. Menjëherë të ndajë buxhetin e nevojshëm për zbatimin e këtyre masave’, ka shkruar Osmani.

Ndërkohë, për cilësinë e ajrit kanë reaguar dje dhe sot edhe shoqëria civile e gazetarët. Madje disa prej tyre kanë bërë përgjegjës Qeverinë dhe Komunën që nuk po merr masa.

Ndryshe, dje në Prishtinë u shënua rekord i ndotjes, ku matësi shënonte 431 nivelin e ndotjers, duke kaluar për 42 shkallë Delhin e Indisë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë