Loading…

Edhe sot ajri në Prishtinë vazhdon të jetë i pashëndetshëm

  • 28/01/2018 | 10:09

Edhe sot ajri në Prishtinë vazhdon të jetë i pashëndetshëm

Kosova tash e sa javë vazhdon të renditet si njëra ndër shtetet më të ndotura në botë, kjo sa i përket nivelit jo të mirë të ajrit.


Sigurisht, që kjo ndotje mbi normat e lejuara po shkakton situatë alarmante mbi shëndetin e qytetarëve.

Për dallim nga dita e djeshme, sot shifrat duken të jenë më në nivel, ani pse disa qytetarë janë parë edhe me maska mbrojtëse

Nga ana tjetër, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor kanë thënë se janë duke implementuar një projekt ku dhe do të bëhet hulumtim i të gjitha burimeve të ndotjes së ajrit për të marr pastaj masa për përmirësimin e cilësisë së ajrit.

Në rritjen e nivelit të ndotjes në kryeqytet ndikon trafiku i automjeteve, ndërtimet por edhe mënyra e pastrimit të qytetit.
Kancere dhe rritje të vdekshmërisë, këto janë pasojat kryesore që sjellë ndotja e ajrit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë