Loading…

Edhe Jakup Krasniqi dëshmitar në gjykimin ndaj Limajt

  • 16/01/2018 | 15:40

Edhe Jakup Krasniqi dëshmitar në gjykimin ndaj Limajt

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasnqi dhe kryetari i Malisheves, Ragip Begaj do të dëgjohen si dëshmitarë në gjyqin ndaj zv.kryeministrit Fatmir Limaj për krime lufte. Kjo senacë u caktua të mbahet më datën 2 shkurt.


Trupi gjykues i Gjykatës Themelore të Gjakovës ka aprovur kërkesen e prokurores speciale Drita Hajdari për t’u dëgjuar këta dy dëshmitarë, me të përfunduar dëshminë katër dëshmitare tjerë që u dëgjuan të martën në gjykatë, përfshirë edhe Azem Sylen.

“Ragip Begaj në kohen e krimit ka qenë komandat ka qenë te kufomat dhe konsideroj që ështe i nevojshem degjimi i tij për rrethanat ushtarake te asaj kohe”, tha prokurorja Hajdari gjatë kërkeses së saj, shkruan Express.

“Po ashtu propozoj të definohet edhe Jakup Kransnqi – në kohen e krimit ishte zëdhënës i UCK-së, dhe e kisha pyetur për rrethanat e lëshimit të komunikatave dhe komunikimit me media”, tha ajo.

Mbrotja e Limajt nuk e ka kundershtuar këtë kërkesë me arsyetimin se këtë e bëjnë për hirë të familjeve të viktimave.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë