Loading…
Edhe ‘gangsterët’ solidarizohen me 50 myslimanët e vrarë: Shikoni veprimin prekës që bëjnë për ta
  • 17/03/2019 | 15:45

Edhe ‘gangsterët’ solidarizohen me 50 myslimanët e vrarë: Shikoni veprimin prekës që bëjnë për ta

Anëtarët e banda të famshme motorike të Zelandës së Re kryen një valle tradicionale për ndër të viktimave të masakrës në Christchurch, transmeton Gazeta Metro.


Vallja tradicionale haka, u performua në mes të rrugës nga gangsterët polotë tatuazheve përballë xhamisë Al Nur dhe xhamisë Linëud. Shumica e përbërë nga anëtarë të Maorit dhe prejardhje polineziane – banda u formua në vitet 1970 si një përgjigje ndaj racistëve të bardhë.

Një udhëheqës i bandës, i cili nuk donte të bënte public emrin, tha dje se do të kundërshtonte racizmin dhe do të qëndronte pranë myslimanëve të Zelandës së Re pas një sulmi të premten, në të cilin u vranë 50 persona.

“Nuk ka fjalë që mund të shpjegoj dhimbjen që njerëzitpo ndjejnë”, tha ai para xhamisë së Linwood.

“Edhe pse njerëzit neva na quajnë bandë, ne jetojnë sëbashku në këtë rreth, kun a ka mbledhur bashk, nuk ka ldihej se si visheni ose cila është ngjyra e lëkurës suaj, apo cili është religjioni juaj”, ka shtuar ai.

“Ne e duam këtë qytet dhe mendoj që është gabim i madh që një katastrofë të na mbledh bashk. Ky (ekstremizëm i bardhë i fuqisë) ka qenë këtu prej vitesh, ka qenë këtu për dekada, çdo respekt për njerëzit që nuk e fshehin se kush janë, por disa me të vërtetë shumë mirë fshihen”, ka shtuar ai./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 23/05/2019 | 23:22
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë