Loading…

Edhe disa komuna maqedonase kundër gjuhës shqipe

  • 24/02/2017 | 22:14

Edhe disa komuna maqedonase kundër gjuhës shqipe

Përderisa po protestohet për zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Maqedoni, në anën tjetër kanë nisur edhe reagimet tjera.


Një numër i kryetarëve të komunave lindore të Maqedonisë, kanë nxjerrë një deklaratë të përbashkët pikërisht për këtë çështje, transmeton Zhurnal.

Ata, po kundërshtojnë zyrtarizimin e gjuhës shqipe në administratën publike.

“Reagojmë ashpër kundër paralajmërimeve se do të zyrtarizohet gjuha shqipe në administratën në të gjithë territorin e vendit. E kundërshtojmë fuqishëm një qëllim të tillë të partive që mundohen ta promovojnë, LSDM-së dhe partive shqiptare”, thuhet në deklaratën e përbashkët. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë