Loading…

E vërteta mes Guardiola – Kimmich

  • 14/11/2016 | 09:52

E vërteta mes Guardiola – Kimmich

Kur Bayern Munich u ndesh me Dortmundit në muajin mars e cila përfundoi në barazim 0-0, Pep Guardiola pati një ‘bisedë’ me Josh Kimmich.

Kjo pikë e vendosi Bajernin një hap më afër për ta fituar tjetër bundesligë nën drejtimin e trajnerit spanjoll, por Guardiola tërhoqi vëmendje me një lloj debati që pati me lojtarin 21 vjeç.

Mati Perarnau, në librin e tij “Pep Guardiola: Metarmophosis”, ka shpjeguar dialogun se çfarë u tha në këtë dialog.

Minutat e fundit të ndeshjes, Medhi Benatia u inkuadrua në lojë në vend të Xabi Alonsos dhe e urdhëroi marokenin ti jap instruksione lojtarit Kimmich, ku dhe trajneri nuk u nda i kënaqur nga performanca e tij në minutat e fundit. Gjë kjo e cila ndikoi që pas ndeshjes Guardiola të shkoj tek Benatia duke e pyetur: Medhi, i ke dhënë instruksione Kimmichut? Jo i’a ktheu Benatia, ishte shumë zhurmë dhe nuk e di nësë më dëgjoi ai.

Guardiola pastaj shkoi tek lojtari dhe i tha: A ti dha instruksione Benatia?

Kimmich: Jo Pep, nuk i dëgjova.

Guardiola: Dreq, ti është dashur të futesh në mesfushë.

Kimmich: Më fal, nuk munda ta dëgjoj.

Guardiola: Ti është dashur të qëndroje përpara mbrojtjes dhe ti e le atë zonë dhe ne e humbëm kontrollin. Por ti ishe senzacional Josh, je shumë i mirë, të thash që ti mund ta bësh mirë dhe ti e bëre atë.

Kimmich: Faleminderit Pep, ishe e vështirë por u mundova ta bëj.

Guardiola përfundoi: Ishe i mrekullueshëm, ishe më i miri, jam shumë krenar për ty.

 

Tani Kimmich luan për Bayern Munich dhe ka luajtur për kombëtaren e Gjermanisë në europianin që u mbajt në Francë këtë verë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë