Loading…

E tha edhe këtë Ramabaja: Unë jam më amerikan se Escobari

  • 31/01/2023 | 21:29

E tha edhe këtë Ramabaja: Unë jam më amerikan se Escobari

Anëtari i Vetëvendosjes (VV) dhe profesori Sadri Ramabaja ka thënë se është më shumë amerikan se sa i dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, shkruan Gazeta Metro.


Ramabaja në T7 thotë se insistimi për krijimin e një shteti të dytë në Kosovë, e dobëson pozicionin e Kosovës si mike e Amerikës.

Sipas tij, në këtë kuptim, Escobari është më pak amerikan se ai.

“S’do të thotë që nëse je kundër Escobarit, je kundër ShBA’ve. Unë jam më amerikan se Escobari, sepse unë dua që miqtë e mijë mos t’i dobësoj. Ne jemi pozicioni më strategjik i Amerikës, populli më proamerikan në Evropë. Normal që insistimi për krijimin e një shteti të dytë këtu, paralel, e dobëson edhe pozicionin tonë si mik i Amerikës.

Në këtë sens, Escobari është më pak amerikan se unë“, tha ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë