Loading…

E shtrenjtoj çmimin e rrymës, habitë Kurti: Fushata zgjedhore nuk është zotim as premtim, por synim

  • 24/01/2022 | 17:32

E shtrenjtoj çmimin e rrymës, habitë Kurti: Fushata zgjedhore nuk është zotim as premtim, por synim

Kryeministri Albin Kurti, edhe njëherë ka folur rreth çmimit të rrymës, ai ka arsyetuar deklaratat e vitit të 2019 kur kishte thënë se energjia elektrike është e shtrenjtë, dhe synon që ta ulë çmimin e saj, Kurti tash po thotë ato deklarata nuk janë zotime as premtime por synime, shkruan Gazeta Metro.


Kurti ke folur për deklaratën e fushatës zgjedhore të vitit 2019, ai ka arsyetuar vetën duke thënë se ato nuk janë as premtime e as zotime, sepse siç ka thënë ai  ‘kam thënë e synoj ulën e çmimit’.

“Pati referencë për fushatën time zgjedhore por për fushatën e vitit 2019”, tha Kurti në Kuvend.

“Unë kam thënë, unë e synoj ulën e çmimit, por duhet marrë parasysh se nuk janë as zotime as premtime deklaratat e fushatave zgjedhore, janë synime. Tash jemi në vitin 2022 dhe nuk është 2024, jemi në fillim të mandatit dhe ju pritni prej nesh t’i realizojmë premtimet e e fushatës të 2019”, tha tutje Kurti.

“Ne kem thënë synojmë ulje të çmimit. Numri më i madh i qytetarëve nuk e ka ditur sa është fatura e energjisë elektrike”. tha Kurti.

Kurti në fushatën e vitit 2019 kishte thënë se çmimi i rrymës është tepër shtrenjtë, dhe se ai synon uljen e saj.

“Unë nuk mund ta them sot se sa do të ulet energjia elektrike por e di që Contour Global-i nuk vjen në shprehje më, ajo do të na e shtrenjtonte energjinë elektrike dhe ne nuk paguajmë me buxhetin e Kosovës për ata që s’e paguajnë energjinë elektrike, qofshin në veri ose gjetiu. Nuk mund ta kuantifikoj sot, por ne do ta synojmë uljen e energjisë elektrike sepse tepër shtrenjtë, kur rrimë mbi gjithë këtë energji që kemi, shumë kemi kapacitet”, pati thënë Kurti në vitin 2019./gazetametro.net

E thotë edhe këtë Kurti: Aq lirë ka qenë rryma këto 4 vjet, sa qytetarët nuk e kanë ditë sa e kanë faturën

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë