Loading…

E rëndësishme për shëndetin e lëkurës, sa herë në ditë dhe si duhet ta lani fytyrën

  • 08/06/2023 | 19:10

E rëndësishme për shëndetin e lëkurës, sa herë në ditë dhe si duhet ta lani fytyrën

Dermatologët shpesh rekomandojnë të lani fytyrën dy herë në ditë (një herë në mëngjes dhe një herë në mbrëmje) për të hequr papastërtitë që janë grumbulluar në lëkurë si dhe grimin. Çfarë është e duhura për lëkurën tuaj, megjithatë, varet nga lloji i lëkurës dhe kushtet e lëkurës, thonë ekspertët.


Kujdesi për lëkurën tuaj përfshin pastrimin, sigurisht, por shumë njerëz e neglizhojnë atë. Më shumë se gjysma e njerëzve thonë se shpesh nuk e lajnë fytyrën para gjumit, sipas një sondazhi me 1000 burra dhe gra të rritur. Gjithashtu 80% e amerikanëve bëjnë të paktën një gabim kur lajnë lëkurën e tyre.

Siç do të mësoni, një rutinë e larjes së fytyrës është e rëndësishme për shëndetin e lëkurës suaj të fytyrës.

Pse është e rëndësishme të lani fytyrën?

“Pastrimi i fytyrës është i rëndësishëm për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme”, thotë Aanand Geria, MD, një dermatolog i certifikuar nga bordi në New Jersey, për everydayhealth.com.

Fytyra juaj mbledh papastërti dhe mbeturina të tjera që mund – nëse nuk hiqen – të çojnë në acarim dhe probleme të tjera të lëkurës. “Në përgjithësi, lëkura do të ishte më e ndotur, më e thatë, më e yndyrshme dhe do të dukej më e vjetër pa pastrimin e përditshëm të fytyrës.”

Sa shpesh duhet të lani fytyrën, sipas ekspertëve

Në përgjithësi, lani fytyrën dy herë në ditë. “Unë u them pacientëve se është e rëndësishme të lani fytyrën në mëngjes dhe në fund të ditës,” thotë dermatologia Nazanin Saedi, MD, për everydayhealth.com. Kjo largon papastërtitë që mund të jenë vendosur në lëkurë gjatë natës dhe më pas largon papastërtitë dhe çdo grim apo produkt të përdorur gjatë ditës.

Dr Geria rekomandon gjithashtu larjen e fytyrës dy herë në ditë. Nëse keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme, se mund ta pastroni natën për të hequr papastërtitë, por më pas lani fytyrën me ujë të ngrohtë në mëngjes. Po kështu, nëse keni një shpërthim aktiv të rosacea ose ekzemë, mund të zgjidhni të laheni një herë në ditë gjatë natës për të reduktuar irritimin.

Përsëri, nevojat e të gjithëve janë të ndryshme dhe nëse keni rosacea, ekzemë ose një gjendje tjetër, dermatologu juaj mund t’ju ndihmojë të zhvilloni një plan për kujdesin e lëkurës që përfshin larjen e duhur. Ata gjithashtu mund të këshillojnë se si duhet modifikuar ky plan gjatë shpërthimeve.

Nëse sapo keni qenë në palestër, një orë joga ose jashtë për një shëtitje dhe djersiteni shumë, duhet të lani fytyrën, këshillon Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD).

Megjithatë, siç raporton Dr. Saedi, nuk ka udhëzime specifike. Bisedoni me dermatologun tuaj për atë që mund të jetë e duhura për ju, pasi mund të varet nga lloji i lëkurës tuaj dhe çdo gjendje e lëkurës me të cilën mund të përballeni. Edhe pse rekomandon larjen e fytyrës dy herë në ditë edhe për pacientët që kanë lëkurë të ndjeshme ose sëmundje të lëkurës, disa dermatologë këshillojnë vetëm një herë në ditë në disa raste.

Rruga e duhur

Mendoni për llojin e lëkurës tuaj, zakonet e grimit dhe aktivitetet e përditshme, thotë Geria. Kjo ka të bëjë me llojin e produkteve që përdorni si dhe mënyrën e larjes së lëkurës.

Për shembull, nëse vendosni grim, mund të dëshironi të përdorni një pastrues grimi si uji micellar ose një balsam për heqjen e grimit në buzëkuqin e vështirë për t’u hequr ose grimin e syve përpara se të lani lëkurën tuaj.

Pastaj ndiqni këto hapa:

Lagni fytyrën me ujë të vakët.

Aplikoni një pastrues të butë të fytyrës në lëvizje rrethore me gishtat tuaj, duke i kushtuar vëmendje të veçantë zonës T dhe vijës së nofullës.

Shpëlajeni mirë.

Thajeni me një peshqir të pastër.

Zgjidhni pastruesin që përputhet me llojin tuaj të lëkurës.

Shmangni pastrimet e ashpra, të cilat mund të irritojnë lëkurën.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë