Loading…

“E ndieja se djali do të më shkonte në luftë”, rrëfimi emocionues i babait të dëshmorit të parë në Reçak

  • 20/11/2020 | 14:31

“E ndieja se djali do të më shkonte në luftë”, rrëfimi emocionues i babait të dëshmorit të parë në Reçak

Ismail Luma është dëshmori i vetëm i lirisë për atdhe i fshatit Kraishtë të Lipjanit. Ai njihej nga të gjithë si njeri i urtë, punëtor e mbi të gjitha trim. Për këtë, me krenari të madhe e kujton edhe babai i tij, Adem Luma.

Madje, në oborrin e shtëpisë ende është pema të cilën dikur Ismaili e kishte mbjellë. Një trimëri të tillë si duket biri i tij e ka trashëguar nga gjyshi, i cili ishte një luftëtar i madh për liri, po ashtu. Luma e dinte se biri i tij kishte dëshirë të luftonte për vendin, ndonëse nuk e dinte ditën se kur do të shkonte ushtar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë