Loading…

E konfirmon ambasadori: Amerika përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi

  • 14/02/2018 | 22:29

E konfirmon ambasadori: Amerika përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka thënë se çfarëdo që të jetë modeli i fazës tjetër të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, ShBA-ja do të jetë pjesë e dialogut.


“ShBA do të jetë pjesë aktive e dialogut. Ne besoj që kemi luajtur rol të rëndësishëm në dialog. Çfarëdo që të jetë modeli fazës së re të bisedimeve, ne do të jemi pjesë e dialogut”, ka theksuar ambasadori amerikan në emisionin ‘Click’ të Rtv 21.

Delawie ka thënë se lëvizja e ngadalshme për kufirin dhe për luftimin e korrupsionin i komplikon marrëdhëniet e Kosovës me partnerët e saj.

“Çështja e kufirit është zvarritur shumë. Kjo çështje e vogël ka thithur shumë energji. Trajtimi i korrupsionit është çështje për të ardhmen e Kosovës në BE”, ka thënë Delawie.

Madje ai ka thënë se sa më shumë pret Kosova për çështjen e kufirit aq më keq bëhet për Kosovën, jo vetëm për integrimin në BE dhe për liberalizimin e vizave.

Ai ka folur edhe për Gjykatën Speciale duke thënë se ajo nuk po bëhet për të treguar nëse UÇK ishte e mirë apo e keqe.

“Gjykata Speciale është e rëndësishme për Kosovën, nuk është për UÇK-në nëse është e mirë apo e keqe por për ndjekjen penale të individëve që kanë kryer krime kundër individëve të tjerë”, shtoi Greg Delawie.

Nuk u la pa u përmendur as ndotja e ajrit në Prishtinë, temë e cila është përfolur shumë gjatë javëve të fundit.

Ambasadori amerikan theksoi se aktivizmi i shoqërisë civile në këtë çështje ishte shumë i rëndësishëm.

“Ndryshimin shoqëror e bën aktivizmi shoqëror, aktivizmi shoqëror u tregon politikanëve se cilat janë çështjet më të rëndësishme me të cilat duhet të merren”, ka thënë Delawie.

Ai ka shtuar se problemi i ndotjes nuk është problem që mund të zgjidhet brenda natës.

“Si problemet e tjera nëse nuk filloni të zgjidhni, nuk do të zgjidhen, por mendoj që është e rëndësishme që shoqëria civile të mos i lë politikanët ta harrojnë këtë çështje”, ka përfunduar Delawie në “Click”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë