Loading…

E dhimbshme: Ushtari ukrainas hedh veten në erë tek ura për të bllokuar avancimin e rusëve

  • 25/02/2022 | 11:33

E dhimbshme: Ushtari ukrainas hedh veten në erë tek ura për të bllokuar avancimin e rusëve

Ushtari ukrainas, Vitaliy Skakun hodhi në erë një urë në Henichesk për të ndaluar përparimin e një kolone tankesh.


Sipas Ukrinform, këtë e ka bërë të ditur Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook.

“Në këtë ditë të vështirë për vendin tonë, kur populli ukrainas po zmbraps pushtuesit rusë në të gjitha drejtimet, një nga vendet më të vështira në hartën e Ukrainës ishte Isthmusi i Perekopit, ku një batalion i veçantë marinsash ishte një nga të parët që takoi armikun”, thuhet në deklaratë.

Për të ndaluar përparimin e kolonës së tankeve, u mor vendimi për të hedhur në erë urën rrugore Henichesk.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se Vitaliy Skakun, një inxhinier i batalionit të veçantë, doli vullnetar për të kryer këtë detyrë. Ai nuk pati kohë të largohej.

Sipas shokëve të tij, Vitaliy ra në kontakt dhe tha se po hidhte në erë urën.

Menjëherë është dëgjuar një shpërthim.

“Shoku ynë vdiq. Vepra e tij heroike ngadalësoi ndjeshëm përparimin e armikut, gjë që i lejoi njësisë të ridislokohej dhe të organizonte mbrojtjen,” thuhet në deklaratë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë