Loading…

E çuditëshme: Dëgjimi i këtij lloji të muzikës iu mbron nga pickimi i mushkonjave

  • 02/04/2019 | 14:37

E çuditëshme: Dëgjimi i këtij lloji të muzikës iu mbron nga pickimi i mushkonjave

Një hulumtim i fundit tregon se muzika elektro mbronë njerzit nga pickimi i mushkonjave, transmeton Gazeta Metro.


Zbulimi erdhi pasi një ekip shkencëtarëtsh bën një hulumtim për efektet e muzikës elektro në mushkonjat e verdha.

Kjo mushkonjë është e njohur për përhapjen e sëmundjeve të rrezikshme dhe, nganjëherë edhe vdekjeprurëse, duke përfshirë këtu edhe virusin Zika dhe ethet e dengutit.

Ekipi zgjodhi muzikën “Scary Monsters And Nice Sprites” për përzierjen me muzikë të tjera të frekuencave shumë të larta dhe shumë të ulëta.

Sipas rezultateve, të botuara në revistën ‘Acta Tropica’ më 25 mars, mushkonjat e  ekspozuara ndaj muzikave elektro gjithashtu sulmuan pengjet, që ishin pjesë e eksperimentet, më pak se ato në një mjedis pa muzikën elektro.

Kjo ndodhte si rezultat i uljes së dëshirës për pirje gjaku përgjatë dëgjimit të tingujve me frekuenca të larta.

Muzika elektro edhe tek njerzit ka një efekt më të madh se sa llojet e tjera të muzikës./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë