Loading…

Dyqanet e kafesë krijojnë komoditet për komunitetin e pastrehë, duke dhënë kapele dhe doreza

  • 18/11/2020 | 17:38

Dyqanet e kafesë krijojnë komoditet për komunitetin e pastrehë, duke dhënë kapele dhe doreza

Dyqani i kafesë ka filluar iniciativën ‘Warm Hands, Warm Hearts’ e cila synon t’u japë kapele dimërore, doreza, shalle dhe çorape atyre që kanë nevojë. Transmeton Gazeta Metro


Një pjesë e vogël e bizneseve të tjera, do të kenë një pemë të ngritur për njerëzit që të dhurojnë veshje të reja ose të përdorura për të pastrehët gjatë këtij dimri.

Është viti i dytë për që po organizohet ky projekt, por Heidi Holland, pronare e Beans, thotë se ata filluan edhe më herët këtë vit, në fillim të nëntorit, rreth përvjetorit të gjashtë të kompanisë për shkak edhe të koronavirusit.

Ajo thotë se pemët do të qëndrojnë të ngritura gjatë gjithë dimrit, për sa kohë që moti i ftohtë është një rrezik për shëndetin e të pastrehëve.

Holland thotë se ajo nuk vjen shpesh në qendër të qytetit, por pasi hapi dyqanin ‘Beans’ në katin kryesor të Hotel Radisson në 2018, ajo pa problemin e të pastrehëve në qendër të qytetit. “Kur hapëm Beans, ishte e qartë se kishte nevojë për të ndihmuar të pastrehët. Për mua, u duk vërtet keq ”, thotë ajo. “Unë kam qenë me të vërtetë e shqetësuar se moti u ftohë”

Frymëzuar nga dhënia e pemëve që ajo kishte parë në qytete të tjera, ajo organizoi iniciativën Duart e ngrohta, Zemrat e ngrohta. Një tjetër pronare një dyqani në North Dakota, znj.Olson tha “Ju nuk mund të vishni një pallto lëkure në Dakota Veriore në dimër”.

Olson dhe Holland janë të kënaqura kur klientët sjellin kapele, dorëza dhe shalle të punuar me dorë.

Beans ka partneritet me Partneritetin e Komunitetit në Downtown, Koalicionin FM për t’i dhënë fund Strehimit, Shërbimin Shëndetësor për Strehimin, Rrethin e Përmirësimit të Biznesit (BID) dhe Gladys Ray Shelter. Bizneset e tjera pjesëmarrëse në fushatën e Duart e Ngrohta, Zemrat e Ngrohta janë pika të tjera në qendër të qytetit, The Silver Lining Creamery, Rhombus Guys and Gallery,  Fargo po merr pjesë gjithashtu.Transmeton gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë