Loading…

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

  • 01/10/2023 | 23:47

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Presidenti amerikan Joe Biden ka paralajmëruar se “nuk ka shumë kohë” për të vepruar që paratë amerikane të rrjedhin për në Ukrainë dhe i kërkoi Kongresit të “ndalojë lojërat, të fillojë punën”.


Në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë, presidenti tha: “Dua të siguroj aleatët tanë amerikanë, popullin amerikan dhe popullin në Ukrainë se mund të llogaritni në mbështetjen tonë”.

“Ne nuk do të largohemi”, ka thënë më tej ai, përcjell Telegrafi.

Ai u tha ukrainasve se mesazhi i tij për ndihmën e ardhshme ishte: “Ne do ta bëjmë atë”.

Ndërsa shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka thënë se blloku do të rrisë mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Borrell tha në një konferencë shtypi gjatë një vizite në Kiev se përballë një “kërcënimi ekzistencial për Evropën”, “propozimi në tryezë” tregoi se BE-ja dëshironte të rriste ndihmën ushtarake për Ukrainën, përcjell Telegrafi.

Ai foli pas takimit të tij të parë personal me ministrin ukrainas të mbrojtjes Rustem Umerov, i cili u emërua muajin e kaluar.

“Ukrainasit po luftojnë me gjithë guximin dhe kapacitetet e tyre”, tha ai. Nëse BE dëshiron që ata të jenë më të suksesshëm, shtoi ai, “ne duhet t’u ofrojmë armë më të mira dhe më të mëdha”.

Ndërkohë një zyrtar ukrainas ka thënë se mbështetja amerikane për Ukrainën mbetet “e fortë dhe e palëkundur”.

Oleg Nikolenko, një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Ukrainës, tha se një “mbyllje e qeverisë amerikane” mund të kishte ndikuar në programet e vazhdueshme të ndihmës, por buxheti i përkohshëm nuk do të ndikojë në miliarda dollarë të ndihmës financiare të premtuar tashmë nga Washingtoni.

“Mbështetja për Ukrainën mbetet e fortë në mënyrë të palëkundur si në administratën amerikane, në të dyja partitë, në shtëpitë e Kongresit të SHBA dhe më e rëndësishmja, në mesin e popullit amerikan”, shkroi Nikolenko në mediat sociale

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë