Loading…

“Dy duart i kisha pre qe vjen kjo kohë”: Veterani i UÇK’së i zhgënjyer vendos ta lë Kosovën

  • 03/02/2022 | 21:20

“Dy duart i kisha pre qe vjen kjo kohë”: Veterani i UÇK’së i zhgënjyer vendos ta lë Kosovën

Rreth 100 mijë kosovarë kanë aplikuar për vizë gjermane për dy muaj. Qytetarët tregojnë arsyen pse po aplikojnë për vizë, OJQ-të paralajmërojnë eksod të popullsisë.


Por, Rexhep Lama në atë kohë nuk do ta kishte menduar kurrë se do të tentojë të kthehej përsëri në mërgim.

Ish-ushtari i UÇK-së, që në luftë i janë vrarë babai dhe vëllai nga forcat serbe thotë se ka sakrifikuar shumë që të mos vije deri tek largimi nga Kosova.

“Më shumë për familje se për vetë kurrë s’kisha dalë. Po cka me ju bë fëmijëve e kryjnë fakultetin e kryjnë shkollën…Unë i kam 10 anëtarë të familjes me 170 euro i mbaj”, ka thënë ai për T7.

50-vjeçari nga Kaçaniku thotë kushtet e vështira, dhe nevojat familjare janë arsyeja pse po planifikon edhe largimin nga Kosova.

“Dy durt i kisha pre, kur ka përfundu lufta, që vjen qikjo kohë në Kosovë”, u shpreh ai tutje.

Dokumentacionet për vizë këtë të enjte, Zymber Krasniqi ia rregulloi edhe djalit të tij.

Ky thotë se është shumë e vështirë ta shohësh fëmijën teksa largohet nga Kosova.

Krasniqi ka edhe një porosi për të gjithë të rinjtë që po mendojnë largimin nga Kosova.

Nëse vazhdon ky trend i largimeve, nga organizatat që merren me trendet me migrimeve po paralajmërojnë që situata me largimet mund të jetë më e rëndë.

Mbi 100 mijë aplikime për vizë në ambasadën e Gjermanisë në Kosovë kanë arritur gjatë dy muajve të fundit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë