Loading…

Dy balerina i shtohen Trupës së Baletit të Kosovës

  • 02/05/2017 | 17:21

Dy balerina i shtohen Trupës së Baletit të Kosovës

Nga shtatë balerinë konkurrent në audicion, dy nga konkurrentët janë vlerësuar me pikë maksimale, duke u kualifikuar për punësim në BKK, shkruan KultPlus.

 

Në Teatrin Kombëtar të Kosovës, është mbajtur audicioni për pranimin e dy balerinëve të rinj në Baletin Kombëtar të Kosovës, konkurs ky i hapur nga ana e Ministrisë së Kulturës.

Komisioni i përbërë nga: Ahmet Brahimaj- drejtor dhe kryetar i komisionit, Sinan Kajtazi- kryetar i këshillit drejtues të BKK-së, Teuta Krasniqi- balerinë, Kreshnik Musolli-balerin, Muhamet Bikliqi-balerin, kanë bërë vlerësimin e shtatë balerinëve konkurrent në audicion, dy nga konkurrentët janë vlerësuar me pikë maksimale, duke u kualifikuar për punësim në BKK.

Dy balerinat fituese në këtë konkurs janë: Abetare Hyseni dhe Nora Gashi të cilat u vlerësuan me pikët maksimale.

Ndërsa Aulona Nuhiu, Mimoza Bytyqi, Mërgime Bytyqi, Mërgime Morina, Fatmir Smani dhe Ilir Krasniqi ishin konkurrentët tjerë të cilët aplikuan në këtë konkurs.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë