Loading…

‘Dush i ftohtë’ nga Brukseli: BE-ja godet sërish Serbinë, shkak edhe Kosova

  • 03/06/2019 | 10:39

‘Dush i ftohtë’ nga Brukseli: BE-ja godet sërish Serbinë, shkak edhe Kosova

Serbia deri në fund të qershorit dhe fiullimit të kryesimit rumun të BE-së ndoshta ka mundur të hapë vetëm edhe një kapitull të bisedimeve, transmeton Gazeta Metro.

Gazeta serbe “Novosit”, duke iu referuar burimeve anonime diplomatike në Bruksel, shkruan se ky do të duhej të jetë kapitulli i 9-të, i cili ka të bëjë me shërbimet financiare, por, sipas gazetës, as rreth tij nuk është arritur pajtim i plotë mes shteteve anëtare.

Gazeta thekson se, po ashtu, ekziston opsioni që Beogradi javët në vazhdim të mos hapë asnjë kapitull, përkatësisht që ne qershor fare të mos caktohet konferenca ndërqeveritare e Serbisë e BE-së.

Gazeta shton se një “dush i ftohtë” i tillë për integrimet evropiane tash e një kohë të gjatë paralajmërohet nga Brukseli, si për shkak të problemeve të brendshme në vetë BE-në, ashtu edhe për shkak të tentimit që të bëhet presion shtesë mbi Beogradin në procesin e zgjidhjes së kontestit me Kosovën.

Ritmin e ngadalësuar i integrimeve të Serbisë sidomos e diktojnë disa shtete anëtare, si Kroacia, por mosbesim shfaqin edhe vendet e Baltikut, të cilave u pengojnë marrëdhëniet e Beogradit e Moskës, shton gazeta./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë