Loading…

Duhet ta mbrojmë shtetin

  • 14/01/2017 | 15:34

Duhet ta mbrojmë shtetin

Avokati Dastid Pallaska ka kërkuar nga Prokurori i Shtetit të ndalë trenin e Serbisë i cili tashmë është nisë për në Veriun e Kosovës.


Pallaska ka thënë se pasi që nuk ka politikanë që i dalin zot vendit, atëherë është koha që prokurorët e shtetit që janë të gatshëm më ju përgjigj thirrjes shoqërore për ta mbrojtur vendin duke e zbatuar ligjin.

Ai gjithashtu ka thënë se hyrja e trenit ruso-serb me sloganin “Kosova është Serbi” paraqet vepër penale për nxitje të urrejtjes, përçarjes apo mos-durimit kombëtar.

“Prokuroria e Shtetit duhet ta ndjek këtë vepër penale sikur çdo tjetër”, ka shkruar Pallaska.

Postimi i plotë:

Për që nuk ka politikanë që i dalin zot vendit e kemi ditur qe një kohë por pyetja është a ka sot PROKURORË TË SHTETIT që janë të gatshëm për me ju përgjegj thirrjes shoqërore për ta mbrojtur vendin duke e zbatuar ligjin.

Hyrja e trenit ruso-serb me slloganin “Kosova është Serbi” paraqet vepër penale të nxitjes së urrejtjes, përçarjes apo mos-durimit kombëtar, e sanksionuar me Nenin 147 të Kodit Penal, për të cilën parashihet dënimi deri në 10 vite burg.

Prokuroria e Shtetit duhet ta ndjek këtë vepër penale sikur çdo tjetër!

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë