Loading…

Dua Lipa vuan nga ‘sindroma e mashtruesit’

  • 05/12/2022 | 16:35

Dua Lipa vuan nga ‘sindroma e mashtruesit’

Këngëtarja me fame botërore Dua Lipa vuan nga një sindroma i ashtuquajtur “sindroma e mashtruesit”. Mirëpo sipas saj kjo mund t’i ndihmoj asaj sidomos kur shkruan, transmeton Gazeta Metro.


Dua Lipa ka deklaruar për gazetën ‘The Sun’ se ajo shpesh frymëzohet nga artistët me vetëdyshim ose errësirë. Ndonjëherë unë them ’’O Zot, a duhet të ndjej kaq shumë dhimbje që të jem e mirë në atë që bëj? ” tha ajo.

“Ndonjëherë kjo është ajo që mendoj se sindroma e mashtruesit mund të më bëjë më të mirë, sidomos kur shkruaj.” ka shtuar ajo. Dua, e cila sapo ka bërë debutimin e saj si aktore në filmin spiun ‘Argylle’ së bashku me Henry Cavill, Sam Rockwell, Bryan Cranston dhe Samuel L Jackson, shprehet se frika saj më e madhe do të ishte të merrte një rol vërtet të madh dhe tha se  “Ishte shumë emocionuese. Por, për mua këta janë hapat e parë në aktrim. Kjo është mënyra më e mirë për ta zbuluar veten. Frika ime më e madhe do të ishte ta merrja një rol vërtet të madh dhe ta kuptoja se tani e tutje më duhet të jem aktore e vërtetë dhe t’i ndiej të gjitha këto emocione të ndryshme në kamerë”.

Ajo po ashtu tha se dëshiron të bëj diçka që nuk e ka bërë më parë dhe dëshironi të sfidoj veten dhe se këtë po e bën për vetën e saj, sepse po bën diçka që ajo do.

Termi “sindroma mashtruese” u krijua në 1978 nga psikologët Pauline Rose Clance dhe Suzanne Imes. Në praktikën e tij si psikoterapist, Clance kishte vërejtur se shumë studentë të universitetit nuk mendonin se e meritonin vendin në universitetet e tyre prestigjioze apo madje menduan se aplikimi ishte pranuar gabimisht.

Termi përshkruan një përvojë të brendshme të mashtrimit intelektual: kush vuan nga sindroma mashtruese nuk ndihet aspak i shkëlqyer dhe beson se ata kanë mashtruar këdo që mendon ndryshe. Personi i cili vlerësohet me vlerësim për sukseset e fituara mendon se nuk e meriton atë status ose atë pozitë dhe jeton me frikën se kjo pamjaftueshmëri e supozuar do të dalë në sytë e të gjithëve.

Edhe babai i teorisë së relativitetit me sa duket vuante nga sindroma mashtruese, besimi se ai gëzonte një vlerësim të pamerituar, pothuajse jo proporcional me aftësitë e tij.

Nëse ju ka ndodhur edhe ju, të jeni në shoqëri të shkëlqyeshme: është një ndjenjë shumë e zakonshme, e cila godet në çdo moshë dhe që padyshim përjeton edhe ata që kanë arritur nivelin më të lartë në fushën e tyre./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë