Loading…

Dua Lipa kritikon gjuhën e qeverisë britanike mbi shqiptarët: Bënë thirrje për empati

  • 05/06/2023 | 11:24

Dua Lipa kritikon gjuhën e qeverisë britanike mbi shqiptarët: Bënë thirrje për empati

Ylli ndërkombëtar Dua Lipa ka kritikuar gjuhën e përdorur nga ministrat e qeverisë Britaneze kur diskutojnë për emigrantët, duke i quajtur ato qëndrime si “shkurtërpamëse dhe mendjevogël”, transmeton Gazeta Metro.


Këngëtarja 27-vjeçare, e lindur në Londër nga prindërt kosovarë, shprehu nevojën për më shumë empati dhe zbuloi se ishte lënduar nga diskutimi i qeverisë për shqiptarët.

Sekretarja e Brendshme, Suella Braverman, i ishte referuar më parë “kriminelëve shqiptarë” që kalonin Kanalin dhe e krahasoi mbërritjen e varkave të vogla me një “pushtim”, raporton Yahoo.

Dua Lipa theksoi se Londra është një qytet multikulturor dhe është ndjerë e lënduar nga komentet e qeverisë për shqiptarët.

Kryeministri shqiptar Edi Rama kritikoi komentet e Braverman si “shumë, shumë të turpshme” dhe përmendi Dua Lipën si një shembull të kontributeve pozitive të shqiptarëve në Britani.

Prindërit e Dua Lipes u larguan nga Kosova në vitin 1992, para lindjes së saj, si rezultat i tensioneve nga regjimi serb, i cili më vonë nxiti luftën e Kosovës në vitin 1998.

Ndërsa në nëntor të vitit të kaluar, Dua Lipa mori nënshtetësinë shqiptare./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë