Loading…

Dorëzohet Zuckerberg: Pranon të tregojë për ndërhyrjen ruse përmes Facebook’ut në zgjedhjet në SHBA

  • 22/09/2017 | 16:41

Dorëzohet Zuckerberg: Pranon të tregojë për ndërhyrjen ruse përmes Facebook’ut në zgjedhjet në SHBA

Rrjeti social Facebook ka arritur marrëveshje me hetuesit e Kongresit për të siguruar më shumë informacion mbi hapësirën reklamuese të blerë nga rusët gjatë zgjedhjeve të SHBA. Gjatë ditëve të fundit, ai i kishte dhënë prokurorit special Robert Mueller informacionin e mbledhur nëpërmjet hetimeve të brendshme.


Mark Zuckerberg, shefi ekzekutiv i Facebook, tha të enjten se kompania do të ndante me hetuesit e kongresit “përmbajtjen dhe informacionin e lidhur me më shumë se 3000 reklama që duket se janë të lidhura me një njësi ruse” që promovon mesazhe politike, përcjellë gazetametro.net.

Jo vetëm hakerët, piratët deklaruar, por edhe mediat sociale më të mëdha në planet, në vitin 2016 punonin për rusët, gjatë fushatës presidenciale amerikane. Mark Zuckerberg e pranon atë me një njoftim të bërë mbrëmë: ai pranon të bashkëpunojë me autoritetet për të hedhur dritë mbi këtë incident.

“Ndërsa isha me lejen e atësisë kam shpenzuar shumë kohë me ekipet tona që diskutojnë ndërhyrjen ruse në zgjedhje …”. Kështu fillon njoftimi i dorëzimit të Mark Zuckerberg. Themeluesi, aksionari kryesor dhe shefi ekzekutiv i Facebook-ut i dorëzohet presioneve të drejtësisë dhe Kongresit, dhe zbulon se sa “reklama politike” janë blerë nga Rusia në mediat sociale.

Kjo është një fytyrë tjetër e skandalit Russiagate, i cili godet reputacionin e mediave sociale dominuese. “Ne besojmë se është me rëndësi vitale – thotë njoftimi për shtyp i Facebook – që autoritetet qeveritare të kenë të gjithë informacionin që duhet, për të ditur se çfarë ka ndodhur gjatë zgjedhjeve të vitit 2016.” Pas refuzimit fillestar, Facebook tashmë ka vendosur të ofrojë  detaje për dy komisionet parlamentare, por edhe për super-prokurorin Robert Mueller, që janë duke hetuar Russiagate.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë