Loading…

‘Donbas-Rusi, Kosova-Serbi’: Kontingjenti i parë fashist serb shkon tek mercenarët Wagner në Rusi

  • 29/11/2022 | 17:37

‘Donbas-Rusi, Kosova-Serbi’: Kontingjenti i parë fashist serb shkon tek mercenarët Wagner në Rusi

Një grup serbësh kanë shkuar dhe janë fotografuar në selinë e grupit famëkeq mercenar rus Wagner, të udhëhequr nga krimineli rus Yevgeny Prigozin. Në fotografinë e publikuar shihet grupi i serbëve në qendrën e grupit mercenar në Shën Petersburg me flamurin me parullën ‘Donbas është Rusi – Kosova është Serbi”, transmeton Gazeta Metro.


Ishin hulumtuesit dhe gazetarët Samuel Ramani dhe Ivana Stradner që kanë shkruar në Twitter për kërcënimin e sigurisë që paraqesin për Ballkanin Perëndimor nga lufta hibride e Rusisë.

“Derisa Qendra e Wagner zyrtarisht fokusohet në të qenit qendra e çështjeve të sigurisë. Rusia me gjasë po kujdeset të krijojë një kastë të re teknologëve politik serbë për të nxitur protesta pro ruse dhe shkaktimin e përçarjes në Ballkan” ka shkruar Ramani, profesor në Universitetin e Oxford dhe kontribuues për gazetën The Washington Post dhe revistën Foreign Policy.

Ivana Strander, një hulumtuese dhe korrespodentë për Kyiv Post ka shkruar se grupi serb që vizitoi qendrën e Wagner kanë diskutuar organizmit të protestave në mbështetje të Rusisë.

Rishtas media shtetërore ruse Russia Today ka hapur redaksinë e saj në Serbi, duke nisur portalin e lajmeve me synim të hapjes së televizionit në një fazë të ardhshme.

Media tjetër shtetërore ruse Sputnik tashmë operon në Serbi ka kohë duke përhapur narracionin e pro Kremlinit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë