Loading…

Dodik: Asnjë politikan serb sot s’mund të kërkojë diçka më pak sesa kërkonte Lazari

  • 29/06/2022 | 08:00

Dodik: Asnjë politikan serb sot s’mund të kërkojë diçka më pak sesa kërkonte Lazari

Milorad Dodik, anëtari serb në presidencën e Bosnje dhe Hercegovinës – i cili njëkohësisht është nën sanksione nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë të martën se “asnjë politikan serb sot nuk mund të kërkojë diçka më pak sesa kërkonte Lazari në vitin 1389”.


Kjo deklaratë e tij erdhi teksa në Serbi shënohet “Vidvodani” një festë nacionale dhe fetare që përkujton princin Lazar – i cili në mesjetë ishte prirës i gjenocidit ndaj shqiptarëve.

Sipas Dodikut, misioni i Lazarit ishte që “populli serb ta ketë kombin, shtetin, lirinë dhe t’i mbrojnë vetë ato”.

Dodik ushtarët e Lazarit i ka cilësuar si “dëshmorë”, raporton Tanjug, transmeton Express.

Shënimi i Betejës së Kosovës e ka edhe një tjetër histori, të dhimbshme për shqiptarët dhe boshnjakët

Pasi në shënimin 600 vjetorit të asaj beteje, 15 qershor 1989, ish-lideri i Jugosllavisë, Sllobodan Milloseviq, mbajti një fjalim në frymën shoviniste të Lazarit.

Më pas kishte pasuar lufta në Ballkan, ku mbaroi me gjenocidin serb në Kosovë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë