Loading…

Dizajne interesante me këna, art për raste festive

  • 02/11/2016 | 14:40

Dizajne interesante me këna, art për raste festive

Ngjyrosja e duarve dhe këmbëve me këna, respektivisht mehndi, është një traditë shumë e popullarizuar në Indi, Pakistan dhe në shtetet arabe. Femrat zbukurojnë gjymtyrët e tyre me dizajnet artistike mehndi për rastet siç janë martesat, festat e ndryshme, e madje dhe për punë.

Për realizimin e dizajneve mehndi, përdorën lloje të ndryshme kënash, si këna e kuqe, e zezë, vezulluese, ngjyrë gri… apo dhe vetëm ato tradicionale.

Çdo dizajn mehndi është unikat, ndërsa së fundi ai është përhapur edhe në SHBA, Britani të Madhe, dhe në vende tjera të botës – ku vendoset si tatuazh i përkohshëm.

Në vijim ju sjellim disa dizajne të përzgjedhura mehndi – që kanë krijuar për raste të veçanta festive.


kena art 0001
kena art 0008     kena art 0019kena art 0020
kena art 0009

kena-art-0018
kena-art-0014

mehndi-hands-658x329

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë