Loading…

Disa mënyra për të ndihmuar në qetësimin e kollës së një fëmije

  • 28/01/2023 | 13:07

Disa mënyra për të ndihmuar në qetësimin e kollës së një fëmije

Fëmijët janë shumë të ndjeshëm sidomos gjatë stinës së dimrit. Mirëpo nëse fëmija juaj duket se kollitet vazhdimisht, mund të jetë shqetësuese. Kjo shumë herë, mund të shkaktohet nga një ftohje e zakonshme apo edhe nga alergjitë, transmeton Gazeta Metro.


Mund të jetë shumë sfiduese të dini se si ta ndihmoni fëmijën tuaj të ndihet rehat, veçanërisht nëse një kollë e mban atë zgjuar gjatë natës. Shihni disa nga mënyrat se si mund ta trajtoni kollën e fëmijës tuaj në shtëpi:

1. Inkurajoni fëmijën tuaj të pijë shumë lëngje. Lëngjet e ngrohta si çaji ose uji i nxehtë me limon mund të ndihmojnë në qetësimin e dhimbjes së fytit.

2.Lëreni fëmijën tuaj të marrë frymë në avullin e ujit nga një dush i ngrohtë. Kjo mund të ndihmojë fëmijën tuaj nëse ka kollitje, sidomos para gjumit.

3. Jepini fëmijës tuaj akullore, për ta bërë fytin të ndihet më mirë.

4. Jepni një lugë mjaltë (mbi moshën 1 vjeç). Një lugë çaji mjaltë mund të ndihmojë në luftimin e kollitjes.

5. Hapeni dritaret e shtëpisë për ajrosje. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë