Loading…

Disa fakte shumë interesante për Apple

  • 31/01/2017 | 22:26

Disa fakte shumë interesante për Apple

Apple është një nga kompanitë më të vlefshme në botë- dhe më 1 prill ajo zyrtarisht bëri 41 vjetorin.


Por edhe para se iPhone rivitalizoi kompaninë në 2007-n, Apple kishte një histori të pasur si një nga kompanitë e para që bëri nam në Silicon Valley.

Këto gjëra mund të mos i keni ditur rreth Apple.

Në korrik 2011, Apple kishte në bankë më shumë para se sa qeveria amerikane.

Duke përdorur iTunes, ju keni rënë dakord që të mos përdorni produktet e Apple për të ndërtuar armë bërthamore.

Apple rregjistron gjithcka që ju i thoni Sirit.

Duhanpirja pranë një kompjuteri Apple anulon garancinë.

Punonjësit në zyrat e Apple fitojnë mesatarisht 125 mijë dollarë në vit.

Disa “sipërmarrës” në Kinë hapën dyqane false Apple. Edhe punonjësit aty mendonin se po punonin për Apple e vërtetë.

Çdo minutë, Apple fiton 300 mijë dollarë.

Në filmin “Mission Impossible: Ghost Protocol”, produktet Apple marrin pothuaj 8 minuta kohë në ekran (afro 23 milionë dollarë reklamë). Sigurisht, Apple e mori falas.

Në vitin 1983 u krye projekti i parë i iPhone. Ngjante më shumë me një iPad me receptor.

Bashkëthemeluesi i Apple, Ronald Uein i shiti aksionet për 800 dollarë. Sot vlera e tyre do të ishte 350 miliardë.

Apple nuk mund ta përdorë emrin iPhone në Brazil sepse një kompani me emrin Gradiente Electronicas e regjistroi në vitin 2000.

Google nxjerr më shumë fitime nga iOS se sa nga Android.

iPhone është pothuaj dy herë më i kushtueshëm në Brazil, se sa në SHBA.

Një adoleshent në Kinë shiti veshkën për të blerë një iPhone.

Pilotëve u pëlqen të përdorin iPad në vend të lapsit dhe letrës tradicionale.

Sipas udhëzimeve të Apple, kompanive nuk u lejohet të japin falas iPhone apo iPad.

Proçesori i iPhone në fakt bëhet nga Samsung./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë