Loading…

Digjen pyjet në Podujevë dhe Lipjan

  • 09/03/2019 | 13:52

Digjen pyjet në Podujevë dhe Lipjan

Tri raste të djegieve të pyjeve kanë ndodhur në Lipjan dhe Podujeve brenda 24 orëve të fundit.


Sipas Policisë, roja e pyetjeve ka njoftuar se në fshatin Krojmir të Lipjanit, persona të pa njohur i kanë vënë zjarrin pyllit, pronë shoqërore në një sipërfaqe prej dy hektarëve.

Rastit iu kanë përgjigjur njësitet relevante policore, kurse, njësiti i zjarrfikëseve ka lokalizuar dhe shuar zjarrin.

Nuk raportohet për të lënduar po ashtu nuk dihet vlera e dëmit. Është iniciuar rasti dhe mbetet nën hetime.

Kurse, në fshatin Popovë të Podujevës, raportohet se nga të dyshuar të pa njohur i është vënë zjarri fushave të lira dhe pyjeve.

Njësitet relevante policore, si dhe njësiti i zjarrfikëseve kanë lokalizuar zjarrin. Gjithashtu për shkak të përhapjes së zjarrit në disa vatra zjarri janë aktivizuar edhe shtabi i shërbimeve emergjente në nivel të komunës, si dhe FSK-ja.

Për momentin nuk mund të përcaktohet se sa hektar me pyje i ka dëmtuar zjarri dhe sa është vlera e dëmit të shkaktuar, pasi ende zjarret ende janë aktive.

Është iniciuar rasti dhe mbetet nën hetime.

Po në Podujevë, konkretisht në fshatin Reqicë, zyrtari në ekonomin e pyjeve, ka njoftuar se është përfshi nga zjarri një sipërfaqe prej 20 hektarësh e pyllëzuar me pisha.

Rastit iu kanë përgjigjur njësitet relevante policore, si dhe njësiti i zjarrfikëseve të cilët kanë lokalizuar zjarrin.

Pos dëmeve materiale nuk raportohet për të lënduar dhe të arrestuar. Me vendimin e prokurorit, iniciohet rasti dhe mbetet nën hetime.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë